Wybierz kontynent

Minister Radosław Sikorski uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji państw nordyckich, bałtyckich i Trójkąta Weimarskiego

Fot. Ambasady GOV

Celem spotkania było wzmocnienie współpracy państw podobnie oceniających obecne wyzwania międzynarodowe i koordynacja ich działań. Rozmowy koncentrowały się na możliwych scenariuszach dotyczących sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie oraz możliwych wspólnych działaniach krajów nordyckich (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja), bałtyckich (Estonia, Litwa, Łotwa) i weimarskich (Francja, Niemcy, Polska).

Mówiąc o relacjach transatlantyckich ministrowie spraw zagranicznych NB8 i Trójkąta Weimarskiego zgodzili się, że powinniśmy działać wspólnie na rzecz konkretnych rezultatów szczytu NATO w Hadze. Wszystkim państwom uczestniczącym w spotkaniu zależy na jedności transatlantyckiej i sile Sojuszu Północnoatlantyckiego. Europa jest gotowa do wzięcia większej odpowiedzialności i zwiększenia inwestycji w obronność. Najważniejszym zadaniem Sojuszu powinno być nadal odstraszanie i obrona przed zagrożeniem z Rosji.

Uczestnicy dzisiejszych rozmów zgodzili się z koniecznością kontynuacji wsparcia i współpracy z Ukrainą. Pomoc dla Kijowa to inwestycja w bezpieczeństwo europejskie, ale również w ochronę całego porządku międzynarodowego, opartego na prawie, demokracji i prawach człowieka, przed możliwymi kolejnymi etapami agresji rosyjskiej. Podkreślono, że priorytetem jest wypracowanie trwałego i sprawiedliwego porozumienia kończącego wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Kluczowe w tym procesie jest zaangażowanie Europy i USA zarówno w negocjacje, jak i w późniejszą implementację porozumienia.

Szefowie dyplomacji podkreślili, że w ciągu ostatniego roku obserwujemy wzrost liczby i intensywności kampanii hybrydowych przeciwko państwom basenu Morza Bałtyckiego. Są to: aktywne operacje sabotażowe przeciwko infrastrukturze krytycznej i transportowej, zagłuszanie i podszywanie się pod GPS, celowe naruszenia przestrzeni powietrznej, dezinformacja i sztucznie tworzone przepływy migracyjne. Aby lepiej zabezpieczyć krytyczną infrastrukturę morską musimy współpracować na poziomie UE; wzmocnić współpracę w ramach NATO; zwiększyć zasoby morskie NATO (okręty wojskowe i nowe rozwiązania technologiczne).

Minister Radosław Sikorski przypomniał, że Polska przeznacza na budżet obronny 4,7% PKB.

Podczas polskiej prezydencji w Radzie UE pracujemy nad dalszym zwiększaniem wydatków UE na zdolności wojskowe. Popieramy misję NATO na Morzu Bałtyckim – Baltic Sentry 25. Polska angażuje się w Baltic Sentry poprzez wzmacnianie działań krajowych, takich jak ochrona infrastruktury krytycznej na południu Bałtyku (Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu i Naftoport w Gdańsku) – podkreślił szef polskiej dyplomacji.  

***

Spotkanie w formacie ministrów spraw zagranicznych NB8+Weimar odbyło się po raz pierwszy. Gospodarzem był szef dyplomacji Danii Lars Løkke Rasmussen, który przewodniczy formatowi współpracy państw nordyckich i bałtyckich (NB8) w 2025 r.

Na zakończenie spotkania na Bornholmie ministrowie przyjęli Wspólne Oświadczenie (Joint statement by the Nordic-Baltic-Weimar Ministers of Foreign Affairs). W dokumencie ministrowie przypomnieli, że kraje NB8+Weimar są jednymi z aktywniejszych, jeśli chodzi o wspieranie walczącej Ukrainy. Potwierdzili, że niezawisła, niepodległa i demokratyczna Ukraina jest integralną częścią euro-atlantyckiego i globalnego bezpieczeństwa oraz, że nadal będą wspierać Kijów na jego nieodwracalnej drodze do pełnej integracji ze strukturami euro-atlantyckimi. Podkreślono, że Rosja pozostaje największym i bezpośrednim zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Kraje nordyckie, bałtyckie i Trójkąta Weimarskiego są gotowe na zwiększanie wydatków na obronę oraz przejęcie większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo euro-atlantyckie. W dokumencie potępia się Rosję za intensyfikację działań hybrydowych przeciwko Europie. Ministrowie podkreślają swoją determinację w zakresie zwalczania zagrożeń na morzu, w tym poprzez zwalczanie rosyjskiej floty cieni.   

W ostatnich miesiącach Polska utrzymuje bardzo intensywne kontakty z krajami NB8 i Trójkąta Weimarskiego. 27 listopada 2024 r. w szwedzkim Harpsund premierzy Polski i NB8 przyjęli Wspólne Oświadczenie, w którym zobowiązali się do zwiększenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo euroatlantyckie, zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, współpracy w celu ograniczenia agresywnych działań Rosji, zwiększenia wysiłków na rzecz obronności, zacieśnienia współpracy regionalnej oraz wzmacniania bezpieczeństwa i odporności w regionie Morza Bałtyckiego i na Dalekiej Północy. Kontynuacją rozmów w Harpsund był szczyt premierów unijnych krajów nordyckich i bałtyckich, Niemiec, Polski i Sekretarza Generalnego NATO 14 stycznia 2025 r. w Helsinkach. Tam zdecydowano o objęciu Bałtyku dodatkową ochroną NATO przez 90 dni, z możliwością przedłużenia (Baltic Sentry). Podpisano także Wspólne Oświadczenie m.in. potępiające sabotaż i działalność rosyjskiej „floty cieni”.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj